Porady
Rozmawiaj z dzieckiem po polsku. Codziennie!
Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dziecko było mądre i szczęśliwe. Jednym z kluczy do sukcesu jest umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. I nie chodzi tu tylko o sprawność aparatu artykulacyjnego, ale o zasób słownictwa, znajomość zasad, umiejętność formułowania i wypowiadania myśli, zrozumienie otaczającej nas informacji.
Jak do tego doprowadzić lub poprawić aktualny stan? Jako rodzice dbajmy o to, jak mówimy, i rozmawiajmy z dziećmi. Wyłączmy na godzinę telewizor czy komputer, odłóżmy gazetę i poświęćmy ten czas na rozmowę. Dajmy dziecku przykład i zachęćmy je do dbałości o czystość i piękno ojczystego języka.
Chcesz aby Twoje dziecko ładnie mówiło?
Jeśli chcesz aby Twoje dziecko ładnie mówiło…
… i rozwijało swoje zdolności językowe, lubiło mówić i wypowiadało się poprawnie, przyda Ci się znajomość kilku podstawowych zasad i reguł.
Zasada uniwersalna: dzieci uczą się poprzez naśladownictwo!
Powielają postawy reprezentowane przez rodziców. Dzieci, które wychowują się w atmosferze rozmowy, opowiadań, pytań, anegdot, traktują je jako naturalną formę komunikacji. Jeżeli w domu rozmawia się mało, skrótowo, szybko, w biegu, młodzież przyjmie taką postawę również za swoją.
Ponadto dzieci powtarzają sformułowania wypowiadane w domu. Dlatego zadbaj o własny sposób wypowiadania się. Unikaj skrótów i poszerzaj zakres słownictwa.
W jaki sposób sprawić, aby dzieci mówiły chętnie i świadomie?
Nigdy nie jest za późno, aby rozwijać kompetencje językowe. Im wcześniej zaczniesz, tym lepszy efekt uzyskasz. Możesz zacząć już z niemowlakiem.
Dziecko w wieku do 3 lat
Warto ułatwić mu start w przygodę ze słowem. Niezbędne jest ćwiczenie buzi. Bawcie się we wspólne robienie minek przed lustrem. Wypychajcie policzki, językiem dotykajcie nosa i brody, stwórzcie konkurs na minkę najśmieszniejszą, najdziwniejszą itp.
Czytaj dziecku ekspresyjnie, niech słuchanie bajki będzie dla niego widowiskiem, stań się aktorem.
Opowiadaj, opowiadaj i jeszcze raz opowiadaj. Jedziecie razem samochodem – opowiadaj co jest za oknem i snuj historie. Przygotowujesz obiad – mów o marchewce, że pomarańczowa, smaczna, lekko pachnąca, zdrowa, wysiana w polu, zbierana przez rolnika…
Trzylatek wymawia przeciętnie koło 1000 słów, ale rozumie już 3000 – od Ciebie zależą te liczby – masz na nie wpływ!
Przedszkolak
Buduj niedokończone słowa i zdania, które dokończyć ma dziecko. „Duży ptak, z czerwonym dziobem, który szuka w trawie żab, to …..”. Wzbudź w dziecku poczucie, że słowa to świetna zabawa.
W życiu każdego przedszkolaka, jest taki moment, w którym snuje swoje zmyślone historie. Jest to naturalny rozwojowy etap w życiu dziecka, w którym rozwija się wyobraźnia i twórczość. Nie gań za to, a wręcz przeciwnie: wejdź w ten świat i baw się razem z nim. Niech opowiada, a Ty dopytuj, rozwijaj.
Zabawa „Papuga”: powtarzaj wypowiedzi dziecka, używając wyrazów bliskoznacznych i podobnych.
Uczeń
Popularna gra w inteligencję, którą każdy zna ze swojego dzieciństwa.
Gra „Tworzymy słowa”: wypisujemy nowe, nieznane dziecku słowo (jest pretekst do poznania jego znaczenia) i z jego liter tworzymy jak najwięcej nowych słów w określonym czasie.
Starsza młodzież
Kiedy słyszysz niepoprawne wypowiedzi dziecka, nie zwracaj uwagi na złą formę – poprawiaj bezpośrednio. Tzn. kiedy Twoje dziecko mówi „wziąść” nie mów: „Nie mówi się wziąść, tylko wziąć” – utrwalasz tym samym złą wersję. Popraw go jednym słowem: „WZIĄĆ”. Aż do skutku.
ZASADA POROZUMIEWANIA SIĘ W MAŁŻEŃSTWIE
-
Bądź chętny do słuchania i nie odpowiadaj zanim druga osoba nie skończy swej wypowiedzi. (Prz 18,13 ; Jk 1,19)
-
Nie śpiesz się ze słowami, najpierw pomyśl. Mów tak, żeby druga osoba mogła cię zrozumieć i przyjąć twoje słowa. (Prz 15,23-28,21,23,29,20)
-
Mów prawdę z miłością nie przesadzaj. (Ef 4,15-25 ; Kol 3,9)
-
Nie używaj milczenia jako środek do sfrustrowania drugiej osoby. Wytłumacz jej dlaczego w danym momencie wolisz powstrzymać się od mówienia.
-
Nie angażuj się w kłótnie. Można się nie zgadzać z drugą osobom unikając kłótni. (Prz 17,14 ; 20,3 ; Rz 13,13 ; Ef 4,31)
-
Nie odpowiadaj w gniewie. Bądź łagodny w swych reakcjach. (Prz 14,29; 15,1 ; 29,1 ; Ef 4,26-31)
-
Gdy nie masz racji przyznaj się i proś o przebaczenie. (Jk 5,16)
-
Unikaj zrzędzenia. (Prz 10,19 ; 17,9 ; 20,5)
-
Nie wiń ani nie krytykuj drugiej osoby; natomiast podnoście się na duchu… budujcie jedni drugich. (Pr 14,13 ; Ga 6,1 ; 1Tes 5,11) Atakowany słowami przez kogoś nie odpowiadaj tym samym tonem. (Rz 12,27 ; 1P 2,23 ; 3,9)
-
Próbuj zrozumieć sytuacje (opinię) drugiej osoby. Zgódź się na istnienie różnic. Dbaj o dobro tej sprawy. (Flp 2,1-4 ; Ef 4,2)